Hírek
2020. Március 26. 06:15, csütörtök |
Külföld
Forrás: Venczel Katalin, az MTI tudósítója jelenti - illusztráció: pixabay
Őszre halasztják a párizsi vérengzés perét
A koronavírus megfékezése érdekében kihirdetett hatósági korlátozások miatt elhalasztja a párizsi esküdtszék a dzsihadista merényletsorozat nyitányát jelentő 2015. januári 17 áldozatot követelő párizsi támadások perét,
amely eredetileg május elején kezdődött volna - tudatta szerdán a francia terrorellenes ügyészség.
Az esküdtszék elnöke úgy ítélte meg, hogy "nem elképzelhető a bíróság, a felperesek, a tanúk és az igazságügyi szakértők összehívása kielégítően megfelelő körülmények között, miközben a tárgyalás várhatóan több hétig fog tartani".
A döntésben nem szerepel új dátum az első nagy terrorellenes per megtartására, amely eredetileg május 4-től július 10-ig tartott volna. A terrorellenes ügyészség szerint feltehetően ősszel kezdődhet majd el a per.
2015. január 7-én két francia dzsihadista hatolt be a Charlie Hebdo szatirikus hetilap párizsi szerkesztőségébe, ahol 12 embert megöltek, és 11-et megsebesítettek. A támadókat két napig üldözte a rendőrség. Eközben egy harmadik társuk lelőtt egy rendőrt a főváros egyik déli elővárosában, majd másnap egy kóser élelmiszerboltban túszokat ejtett, akik közül négyet megölt. A rendőrség egyidejűleg indított akciókban végzett mindhárom terroristával, és kiszabadította a túszokat. A három napig tartó támadásokban 17-en vesztették életüket, köztük három rendőr és 21-en sérültek meg. A támadássorozat volt a nyitánya a Franciaországot sújtó iszlamista merénylethullámnak, amelyben több mint 250-en vesztették életüket.
A két évvel ezelőtt lezárult nyomozás eredményeként 14 ember ellen indult eljárás, közülük 11-en vannak előzetes letartóztatásban. Valamennyi gyanúsított tagadja, hogy tudott a merényletek előkészítésről. Három
ember, köztük a feltételezett megrendelő és az egyik dzsihadista felesége ellene pedig elfogató parancs van érvényben. Ők a támadásokat követően Szíriába utaztak, s a francia sajtó többször is beszámolt a halálhírükről, de ezt hivatalos források nem erősítették meg.
A nyomozás hamar fényt derített arra, hogy a Charlie Hebdo szerkesztőségében vérengző testvérpár, Chérif és Said Kouachi, valamint a rendőrnővel végző és zsidó túszokat ejtő Amédy Coulibaly ismerhették egymást. A szálak egy 2005-ben felszámolt kelet-párizsi iszlamista radikális csoporthoz vezettek, amely Irakba toborzott európai harcosokat.
A terrorcselekmények esetén ítélkező különleges esküdtszák valamennyi tagja bíró. A terrorellenes ügyészség kérésére a pert filmre rögzítik, ami kivételes alkalom lesz, ugyanis Franciaországban tilos képeket és felvételeket készíteni bírósági eljárásokról. A kivétel azért engedélyezett, mert a per különleges jelentőséggel bír az igazságszolgáltatás történelmi archívuma számára.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 23. 08:24, szombat | Külföld
Az olasz kormány szerint összefüggés van a nők elleni erőszak és az illegális bevándorlás között
Az olasz jobbközép kormány tagjai szerint összefüggés van a nőkkel szembeni erőszak erősödése és az illegális migráció között, ahogyan ezt a felsőház elnöke, Ignazio La Russa is hangsúlyozta az áldozatokra emlékezve csütörtök est
2024. November 22. 08:09, péntek | Külföld
A Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu ellen
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, valamint Joáv Gallant nemrégiben leváltott izraeli védelmi miniszter ellen - tájékoztatott a hágai székhelyű bíróság csütörtök
2024. November 22. 08:06, péntek | Külföld
Ukrán légvédelem: Interkontinentális ballisztikus rakétával támadta az orosz hadsereg Dnyipro városát
Az orosz hadsereg több különböző típusú – közöttük egy interkontinentális ballisztikus – rakétával támadta csütörtök reggel Dnyipro városának ipari és közmű-infrastruktúráját – közölte az ukrán légierő.